QA Craft for JIRA świetnie integruje się ze światem wymagań w Jira. Nie jest ważne, w jaki sposób nimi zarządzasz. Wskaż QA Craftowi te typy zagadnień, które są dla Ciebie wymaganiem. Tylko tyle i aż tyle. Ta prosta akcja pozwoli na powiązanie wymagań z Test Planem i odblokowanie raportowania pokrycia wymagań testami.
A teraz czas na szczegóły. Pokażemy Ci jak powiązać ze sobą świat wymagań ze światem testów.

Z poziomu Planu testów

Zbiór wymagań dla realizowanych testów może być na kilka sposobów. Jeśli przed etapem projektowania testów mamy już zdefiniowane nasze wymagania, najwygodniej dodać je z poziomu Test Planu. Drzewko jest w stanie pokazać dowolne wymaganie ze wszystkich projektów w Jira. Wymagania pogrupowane są po Epic-ach do których należą. W przypadku braku relacji Epic-Story, prezentowane są jako wymagania nie podpięte pod żaden z Epic-ów. Zdefiniowany zbiór wymagań w każdej chwili można modyfikować, dodając nowe lub usuwając niepotrzebne wymagania.

Z poziomu wymagania

Jeśli mamy zdefiniowane wymagania i przypisaliśmy je testerom do testów, najbardziej odpowiednim sposobem będzie tworzenie przypadków testowych bezpośrednio wychodząc od wymagania. Pozostając na poziomie wymagania tworzymy tyle przypadków, ile potrzeba aby je pokryć testami. Tworząc przypadek testowy decydujemy w jakie konkretne miejsce struktury testów ma trafić (podając istniejące issue typu „Test Plan” i „Test Suite”), albo rozbudowując istniejącą strukturę o interesujący nas fragment. Z tej metody chętnie korzystamy przy podejściu sprintowym. Dla każdego wymagania w sprincie tworzymy odpowiednią liczbę przypadków testowych, podpinanych pod jeden wspólny „Test Suite” w celu raportowania testów dla całości sprintu.

Z poziomu przypadku testowego

Jeśli mamy już zdefiniowane wcześniej zarówno wymagania jak i przypadki testowe, w dowolnym momencie mamy możliwość połączenia ich relacją

Raportowanie pokrycia wymagań testami

Tabela Test Coverage.

Użycie jednej z powyższych metod, lub ich kombinacji, powoduje wypełnienie danymi raportu prezentującego stan pokrycia wymagań testami.
W tabeli zawierającej metryki testów pogrupowane po wymaganiach widać zarówno te wymagania, które zostały pokryte testami (kolor czarny), jak i te nie pokryte (kolor czerwony).

Co osiągamy dzięki pokryciu wymagań testami

  1. Raport pokrycia wymagań testami – odróżnienie wymagań pokrytych i niepokrytych. Dwa poziomy raportowania: dla części testów (poziom Test Suite); dla całości testów
  2. Metryki testów pogrupowane według wymagań.
  3. Informacja w wymaganiu, jakimi przypadkami testowymi jest pokryte.
  4. Informacja w przypadku testowym jakie pokrywa wymaganie.
  5. Informacja w przypadku testowym o błędach zgłoszonych nie tylko do samego przypadku testowego ale również innych przypadków obsługujących to samo wymaganie.